جلسه علنی یکشنبه 7 خرداد ماه 1402 مجلس شورای اسلامی

تذکرات آیین‌ نامه‌ ای، تذکرات شفاهی‌ و اخطار قانون اساسی‌

حجت‌الاسلام سید ناصر موسوی‌ لارگانی‌ نماینده فلاورجان در تذکری‌ آیین‌نامه‌ای‌ ضمن‌ تشکر از فرمایشات رهبری‌ به‌ ویژه آن که‌ مجلس‌ را مورد تفقد خود قرار دادند، گفت‌: ماده (161) آیین‌نامه‌ داخلی‌ مجلس‌ در ارتباط با طرحها و لوایح‌ دوفوریتی‌ است‌، این‌ در حالی‌ است‌ که‌ اکنون 3 طرح دوفوریتی‌ تصویب‌ شده که‌ باید طبق‌ همین‌ ماده طی‌ 72 ساعت‌ در صحن‌ علنی‌ بررسی‌ می‌شدند ضمن‌ آن که‌ در دورههای‌ قبل‌ این‌ مدت زمان 48 ساعت‌ بود اما به‌ دلیل‌ آن که‌ نمی‌توانستند به‌ این‌ سرعت‌ و به‌ خوبی‌ به‌ آن رسیدگی‌ کنند، زمان نامبرده به‌ 72 ساعت‌ تغییر کرد.
نماینده مردم فلاورجان در مجلس‌ افزود: به‌ عنوان مثال دو فوریت‌ لایحه‌ وزارت بازرگانی‌ سه‌ هفته‌ قبل‌ تصویب‌ شده است‌ اما هنوز به‌ صحن‌ نیامده که‌ این‌ مسئله‌ مغایر با ماده 161 داخلی‌ مجلس‌ است‌ لذا خواهشمندم ضمن‌ بررسی‌ موضوع دلیل‌ این‌ تاخیر چیست‌.
دکتر محمدباقر قالیباف رئیس‌ مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ در پاسخ‌ به‌ تذکر این‌ نماینده گفت‌: ابتدا اینکه‌ دوفوریت‌ لایحه‌ وزارت بازرگانی‌ تصویب‌ شده و آن را به‌ کمیسیون دادیم‌ و قرار بود کمیسیون ظرف سه‌ روز آن را بررسی‌ کند اما بررسی‌ این‌ لایحه‌ در کمیسیون به‌ دلایل‌ مختلف‌ زمان برد چرا که‌ دولت‌ نیز نظراتی‌ نسبت‌ به‌ آن داشت‌ و در مسیر کار کارشناسی‌ آن با رئیس‌ جمهور نیز جلسه‌ گذاشتیم‌، بنابراین‌ زمانبر شد اما اکنون کار کارشناسی‌ انجام شده و لایحه‌ وزارت بازرگانی‌ بارگذاری‌ شده است‌ ضمن‌ آن که‌ علاوه بر لایحه‌ مذکور طرح دوفوریت‌ مسکن‌ را نیز داریم‌ که‌ دوفوریت‌ آن از سال گذشته‌ تاکنون تصویب‌ شده لذا این‌ موارد حق‌ تقدم دارد.
ایشان ادامه‌ داد: ضمن‌ آن که‌ کاهش‌ ارزش افزوده از 9 درصد به‌ یک‌ درصد نیز بارگذاری‌ شده و در نوبت‌ است‌، همچنین‌ تبصره (1) ماده (100) که‌ اگر 50 نفر از همکاران اولویت‌ آن را تشخیص‌ دهند، بای بدون نوبت‌ به‌ صحن‌ بیاید، همچنین‌ هم‌ اکنون 17 مورد در صف‌ نوبت‌ تبصره (1) ماده (100) داریم‌ لذا از دوستان خواهش‌ می‌کنم‌ جلسه‌ اضافه‌ برگزار کنند و امروز آخر وقت‌ یک‌ رای‌گیری‌ خواهیم‌ کرد تا جلسه‌ صبح‌ را در بعد از ظهر نیز ادامه‌ دهیم‌ تا انشاء اﷲ به‌ همه‌ اولویت‌ها برسیم‌.
رئیس‌ مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ خطاب به‌ نماینده فلاورجان مطرح کرد: اگرچه‌ تذکر شما به‌ جا است‌ اما ما هم‌ این‌ مشکلات را داریم‌ و با حجم‌ لوایح‌ دوفوریتی‌ در نوبت‌ روبرو هستیم‌.

حجت‌الاسلام محمدتقی‌ نماینده خمینی‌ شهر در تذکری‌ در خصوص روند بررسی‌ لایحه‌ عفاف و حجاب گفت‌: با توجه‌ به‌ اینکه‌ این‌ لایحه‌ از طرف دولت‌ تقدیم‌ مجلس‌ شده است‌ و در روزهای‌ اخیر این‌ لایحه‌ مورد نقدهایی‌ قرار گرفته‌ است‌ و ظاهرا دولت‌ می‌ خواهد آن را جهت‌ اصلاح و برطرف کردن نقدهایی‌ که‌ مردم به‌ آن وارد کرده اند پس‌ بگیرد.
ایشان افزود: ایرادات جدی‌ به‌ این‌ لایحه‌ که‌ از سوی‌ قوه قضائیه‌ تنظیم‌ شده و از طرف دولت‌ به‌ مجلس‌ تعیین‌ شده از سوی‌ دلسوزان و عموم مردم وارد است‌ و اگر ریاست‌ محترم قوه مقننه‌ در مورد این‌ توضیح‌ دهند تا اذهان امت‌ حزب اﷲ و مردم روشن‌ شود که‌ وضعیت‌ بررسی‌ این‌ طرح چه‌ می‌ شود.
نماینده مردم خمینی‌ شهر در مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ تصریح‌ کرد: شما به‌ عنوان رئیس‌ مجلس‌ در پیشگاه مقام معظم‌ رهبری‌ قول دادی این‌ هفته‌ لایحه‌ حجاب در دستور کار فوری‌ مجلس‌ قرار بگیرد اما الان با فضای‌ ایجاد شده ما در برزخی‌ گرفتاریم‌ که‌ از طرفی‌ ضرورت بررسی‌ لایحه‌ را داریم‌ و از طرفی‌ نقدهای‌ ج ی‌ که‌ به‌ این‌ لایحه‌ وارد است‌ لذا جنابعالی‌ توضیح‌ دهی سرنوشت‌ این‌ لایحه‌ چه‌ می‌ شود و آیا دولت‌ قصد دارد اصلاحات و نقدهای‌ وارد به‌ این‌ لایحه‌ را اعمال کند یا به‌ همین‌ شکل‌ و صورت قرار است‌ در مجلس‌ بررسی‌ شود.
نقدعلی‌ تصریح‌ کرد: در این‌ لایحه‌ دست‌ بسیج‌ بسته‌ شده است‌ و با بی‌ حجابان و حرمت‌ شکنان مماشات شده و نقدهای‌ جدی‌ از سوی‌ مردم وارد است‌.
قالیباف رئیس‌ مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ در پاسخ‌ به‌ این‌ تذکر تاکید کرد: قوه قضائیه‌ این‌ لایحه‌ را تنظیم‌ کرده است‌ و براساس قانون، این‌ لایحه‌ به‌ دولت‌ ارسال شده و دولت‌ نیز آن را بررسی‌ کرده و آن را برای‌ ما ارسال کرده و همانطور که‌ شما اشاره کردی دولت‌ در حال حاضر نظری‌ برای‌ اصلاح آن دارد اما ما در مجلس‌ تا زمانی‌ که‌ لایحه‌ نهایی‌ از سمت‌ دولت‌ به‌ دست‌ ما نرسد نمی‌ توانیم‌ چیزی‌ را اعلام وصول کرده و بررسی‌ نماییم‌.
ایشان خاطرنشان کرد: برخی‌ از دوستان در تریبون ها می‌ گوین مجلس‌ چرا کاری‌ نکرد اما بای ابتدا لایحه‌ بیاید، بعد قضاوت کنید، طبیعتا ما لایحه‌ را پیگیری‌ می‌ کنیم‌ اما هنوز این‌ لایحه‌ در دست‌ بررسی‌ توسط‌ دولت‌ است‌ و هر زمان که‌ به‌ مجلس‌ تقدیم‌ ش دوفوریتی‌ است‌ و آن را اعلام وصول خواهیم‌ کرد و حتما موضوع را با اولویت‌ در دستور قرار می‌ دهیم‌ و من‌ در ملاقات نیز به‌ آن اشاره کردم.

محمد وحیدی‌ نماینده بجنورد، مانه‌، سملقان، جاجرم، گرمه‌، راز و جرگلان در اخطار قانون اساسی‌ با استناد به‌ اصل‌ (84) بیانات رهبر معظم‌ انقلاب در مورد مجلس‌ یازدهم‌ را باعث‌ افتخار این‌ مجلس‌ دانست‌ و گفت‌: روز گذشته‌ تنشی‌ که‌ در مرز افغانستان ایجاد شد، شهادت دو مرزبان را در پی‌ داشت‌ البته‌ این‌ موضوع با دستور رئیس‌ مجلس‌ در کمیسیون امنیت‌ ملی‌ بای بررسی‌ و با توجه‌ به‌ رویکردی‌ که‌ در سطح‌ کشور وجود دارد، این‌ موضوع نیاز به‌ اتخاذ تدابیر ویژه و پاسخ‌ قاطع‌ دارد.
نماینده مردم در مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ با تاکید بر اینکه‌ اجازه تعدی‌ به‌ مرزهایمان به‌ ویژه مرز شرقی‌ را به‌ هیچ‌ کشوری‌ نخواهیم‌ داد، افزود: برخی‌ که‌ مهر و عطوفت‌ ایرانیان را دیدند، تصور می‌کنند می‌توانند به‌ مرزهای‌ ما تعدی‌ کرده یا سربازان ما را به‌ شهادت برسانند، به‌ صورت جدی‌ نیاز است‌ در نظام دیپلماسی‌ و مجموعه‌ نیروهای‌ مسلح‌، همچنین‌ کمیسیون امنیت‌ ملی‌ این‌ موضوع با قاطعیت‌ دنبال شده تا این‌ شرایط‌ به‌ تدبیر ویژهای‌ برای‌ کل‌ نظام تبدیل‌ شود و اجازه تکرار تهدی در مرزهایمان داده نشود.
ایشان ادامه‌ داد: حرفهای‌ نسنجیده و غیرمنطقی‌ توسط‌ برخی‌ حاکمان فعلی‌ افغانستان مطرح می‌شود که‌ به‌ هیچ‌ وجه‌ قابل‌ قبول نیست‌.
وحیدی‌ با اشاره به‌ قسم‌ هیات رئیسه‌ در مورد اداره مجلس‌ گفت‌: در مورد طرحها و لوایحی‌ که‌ به‌ صحن‌ ارجاع می‌شود اعلام وصول و بررسی‌ بای بر اساس اولویت‌های‌ قانونی‌ باشد؛ متاسفانه‌ برخی‌ قوانین‌ مانند ساماندهی‌ نیروهای‌ غیررسمی‌ آموزش و پرورش با 100 امضا هنوز اعلام وصول نشده و در نوبت‌ بررسی‌ صحن‌ قرار نگرفته‌ است‌، نیاز این‌ موضوع مدنظر هیات رئیسه‌ قرار گیرد.
جبار کوچکی‌ نژاد نماینده رشت‌ در تذکر شفاهی‌ از افزایش‌ قیمت‌ کالاهای‌ اساسی‌ انتقاد کرد و گفت‌: هیچکس‌ در فکر بازار نیست‌ و مرغ 60 هزار تومانی‌ به‌ 100 هزار تومان می‌ رسد.
نماینده مردم رشت‌ در مجلس‌ یازدهم‌ افزود: دولت‌، وزرای‌ اقتصادی‌ یعنی‌ وزیر جهاد کشاورزی‌ و وزیر صمت‌ ندارد و اقدامی‌ صورت نمی‌ گیرد، مردم نگران هستند و انتظار دارند مجلس‌ ورود کند؛ جلسه‌ غیرعلنی‌ تشکیل‌ شود تا مسئولان مربوطه‌ در این‌ خصوص توضیح‌ دهند.

سلمان اسحاقی‌ نماینده مردم قائنات و زیرکوه در تذکری‌ به‌ وضعیت‌ خشکسالی‌ در استان خراسان جنوبی‌ اشاره کرد و گفت‌: بیش‌ از 5 روز است‌ که‌ روستاهایی‌ در خراسان جنوبی‌ و قائنات فاقد آب شرب هستند، دولت‌ با اندک اعتباری‌ می‌تواند نسبت‌ به‌ تامین‌ آب شرب این‌ منطقه‌ اقدام کند بنابراین‌ درخواست‌ می‌کنم‌ که‌ هیات رئیسه‌ مجلس‌ به‌ دولت‌ اخطار دهد تا آب آشامیدنی‌ استانهایی‌ که‌ با خشکسالی‌ دست‌ و پنجه‌ نرم می‌کنند را تامین‌ کند.
نماینده مردم در مجلس‌ افزود: متاسفانه‌ برخی‌ از این‌ روستاهای‌ خراسان جنوبی‌ و قائنات در این‌ مدت حتی‌ از آب شور هم‌ برخوردار نیستند لذا در بازه زمانی‌ مشخصی‌ می‌تواند تشکیل‌ کمیته‌ای‌ مشترک از دولت‌ و مجلس‌ به‌ رفع‌ این‌ معضل‌ کمک‌ کند.
دکتر قالیباف در پاسخ‌ به‌ تذکر این‌ نماینده با تاکید بر اینکه‌ موضوع آب از اولویت‌ها است‌، گفت‌: در سفر اخیر به‌ خراسان جنوبی‌ نیز با استاندار درباره این‌موضوع صحبت‌ شد و قطعا اقداماتی‌ صورت خواهد گرفت‌.
محمدحسن‌ آصفری‌ نماینده اراک و کمیجان در تذکری‌ شفاهی‌ با انتقاد از تاخیر در پرداخت‌ وام ازدواج گفت‌: متاسفانه‌ نزدیک‌ به‌ 8 الی‌ 9 ماه است‌ که‌ بانک‌ ها وام ازدواج را پرداخت‌ نمی‌ کنند و مردم در نوبت‌ دریافت‌ این‌ وام مانده اند، در حالی‌ که‌صرفا می‌ توانند چند قلم‌ کالا را با این‌ وضعیت‌ تورم با این‌ وام تهیه‌ کنند.
نماینده مردم اراک و کمیجان در مجلس‌ یازدهم‌ ادامه‌ داد: اکنون بعضا یکسال است‌ که‌ برخی‌ افراد در نوبت‌ وام ازدواج مانده اند، لذا خواهش‌ می‌ کنم‌ وزیر امور اقتصادی‌ و رئیس‌ بانک‌ مرکزی‌ برای‌ رفع‌ این‌ مشکل‌ ورود کنند، ضمن‌ آنکه‌ جلوی‌ وام های‌ خرد دیگر همچون وام های‌ 10 میلیون تومانی‌ را نیز بسته‌ اند!

جلیل‌ رحیمی‌ جهان آبادی‌ نماینده تربت‌جام و تایباد و باخرز و صالح‌ آباد در تذکر شفاهی‌ دیگری‌ ضمن‌ تسلیت‌ به‌ مناسبت‌ شهادت جمعی‌ از مرزبانان در منطقه‌ سیستان و بلوچستان از فرمایشات مقام معظم‌ رهبری‌ درباره مجلس‌ یازدهم‌ که‌ باعث‌ روحیه‌ و انرژی‌ نمایندگان شد، تشکر و قدردانی‌ کرد.
نماینده مردم در مجلس‌ یازدهم‌ افزود: از هیئت رئیسه‌ و ریاست‌ مجلس‌ درخواست‌ دارم همین‌ اهتمامی‌ که‌ برای‌ اصلاح قانون انتخابات دارد برای‌ بحث‌ آبرسانی‌ روستایی‌، معیشت‌ مردم، یکسان سازی‌ حقوق بازنشستگان، تعیین‌ تکلیف‌ استخدام معلمان و نیروهای‌ قراردادی‌، رفع‌ مشکل‌ جاده های‌ روستایی‌ و هزار درد ناگفته‌ ملت‌ نیز داشته‌ باشند.
ایشان با بیان اینکه‌ قانون انتخابات مجلس‌ را در شیفت‌ تصبح‌، ظهر، عصر و روز تعطیل‌ و غیرتعطیل‌ اصلاح می‌ کنیم‌، تصریح‌ کرد: با همین‌ اهتمام، تلاش کنیم‌ دردهای‌ مردم را نیز حل‌ کنیم‌. اصلاح قانون انتخابات ضروری‌ است‌، اما نه‌ ضروری‌ تر از دردهای‌ ناگفته‌ معیشت‌ ملت‌ و کمر شکسته‌ مردم زیر تورم 70 درصدی‌ و مشکلات اقتصادی‌.

هاجر چنارانی‌ نماینده نیشابور و فیروزه در تذکری‌ اظهار داشت‌: همسان سازی‌ حقوق بازنشستگان مطالبه‌ حق‌ و خواسته‌ مردم است‌ و لازم است‌ هر چه‌ سریع‌ تر به‌ آن رسیدگی‌ شود.
ایشان افزود: امروز مجلس‌ طرحی‌ در مورد ساماندهی‌ بازار اجاره مسکن‌ را در دستور کار خود قرار داده که‌ امیدواریم‌ این‌ طرح قدری‌ گره از مشکلات مردم در این‌ زمینه‌ باز کند.
نماینده مردم نیشابور و فیروزه در مجلس‌ با انتقاد از سرپرست‌ وزارت جهاد کشاورزی‌، گفت‌: ایشان هنوز نیامده تولیدکنندگان را تهدی به‌ واردات می‌ کند در حالی‌ که‌ در سال رشد تولی بای با آن ها با احترام برخورد شود.
ایشان در تذکر دیگر خود با اشاره به‌ آسیب‌ پذیری‌ کشاورزان در برابر سیل‌، خشکسالی‌ و اتفاقات غیرقابل‌ پیش‌ بینی‌، گفت‌: خوب است‌ تمهی ی‌ برای‌ بیمه‌ کردن کشاورزان و الزام به‌ این‌ موضوع پیش‌ بینی‌ شود، همچنین‌ در آستانه‌ فصل‌ گرما و مشکلات تامین‌ انرژی‌ از وزیر نیرو انتظار می‌ رود مراقب‌ قطع‌ برق چاه های‌ کشاورزان باشد که‌ با این‌ کار مشکلات آنان را زیاد نکنیم‌.

سمیه‌ محمودی‌ نماینده شهرضا و دهاقان در تذکر شفاهی‌ خود خطاب به‌ مجمع‌ تشخیص‌ مصلحت‌ نظام گفت‌: از این‌ مجمع‌ می‌خواهم‌ نظر خود را در خصوص شفافیت‌ قوای‌ سه‌گانه‌ هر چه‌ سریعتر به‌ صورت صریح‌ و شفاف اعلام کند و اگر شفافیت‌ خوب است‌ بگوین و اگر بد است‌ از رفتارهای‌ عوامفریبانه‌ با راه اندازی‌ سامانه‌های‌ مختلف‌ دست‌ برداشته‌ شود.
نماینده مردم شهرضا و دهاقان در مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ در تذکر دیگری‌ خطاب به‌ رئیس‌ جمهور اظهار داشت‌: آقای‌ رئیسی‌ آیا از صحت‌ اطلاعات ارسالی‌ اقتصادی‌ که‌ به‌ شما می‌رسد، اطمینان دارید؟ آیا از وضعیت‌ کمبود شدی آرد به‌ ویژه در شهرهای‌ مسافرخیز اطلاع دارید؟ از عدم تامین‌ دارو برای‌ بیماران خاص و سرطانی‌ مطلعید؟ آیا از مشکلات مرغداران و افزایش‌ قیمت‌ مایحتاج مردم به‌ دلیل‌ ع م تعیین‌ تکلیف‌ وزارت جهاد کشاورزی‌ خبر دارید؟ آیا از مشکلات بازنشستگان چیزی‌ می‌ دانید؟ آیا می‌دانی در یک‌ سال گذشته‌ بانک‌ها تسهیلاتی‌ به‌ مردم حتی‌ با کارمزد بالا پرداخت‌ نکردهاند و دو هزار درخواست‌ تنها در حوزه انتخابیه‌ بنده بی‌پاسخ‌ مانده است‌.
ایشان ادامه‌ داد: مردم بدانی سیاست‌ دولت‌ عدم پرداخت‌ تسهیلات است‌ و از این‌ شرایط‌ عذرخواه و شرمنده ام. محمودی‌ در تذکر پایانی‌ خود با انتقاد از انتصابات صورت گرفته‌ در استان اصفهان گفت‌: وضعیت‌ م یریتی‌ در استان اصفهان به‌ دلیل‌ انتصابات بدون ضابطه‌ و بر اساس روابط‌ و سیاسی‌بازی‌ بسیار ناامیدکننده است‌ و این‌ شرایط‌ نیازمند ورود جدی‌ رئیس‌ جمهور است‌.
معین‌ الد ن‌ سعیدی‌ نما نده چابهار، نیک‌ شهر، کنارک و قصرقند در تذکر شفاهی‌ گفت‌: در شرایطی‌ که‌ 4 شهرستان قصرقند، کنارک، دشتیاری‌ و زرآباد فاقد حتی‌ یک‌ تخت‌ بیمارستانی‌ هستند، رئیس‌ جمهور در اندونزی‌ قول ساخت‌ 12 بیمارستان را می‌ دهد! بنابراین‌ بای گفت‌ که‌ آقای‌ رئیسی‌، به‌ کجا چنین‌ شتابان؟ اول دردهای‌ بی‌ پایان مردم سیستان و بلوچستان را ببینی و بعد به‌ فکر مردم اندونزی‌ باشی . نماینده مردم در مجلس‌ یازدهم‌ افزود: به‌ وزیر بهداشت‌ و درمان تذکر می‌ دهم‌ با فوریت‌ نسبت‌ به‌ تجهیز بیمارستان نیروی‌ دریایی‌ کنارک و ساخت‌ بیمارستان دشتیاری‌ بزرگ اقدام کند.
ایشان ادامه‌ داد: آقای‌ رئیس‌ جمهور؛ بستن‌ پلتفرم های‌ فضای‌ مجازی‌ در شرایط‌ پرالتهاب پاییز 1401 بود، اکنون با گذر از آن شرایط‌ ادامه‌ محدودیت‌ ها به‌ چه‌ معناست‌؟ ضمن‌ آنکه‌ گردش مالی‌ 50 هزار میلیاردی‌ فیلترشکن‌ ها یک‌ فاجعه‌ و دهن‌ کجی‌ به‌ مردم است‌، نمی‌ شود شما به‌ عنوان رئیس‌ جمهور و من‌ به‌ عنوان نماینده به‌ دنبال تیک‌ آبی‌ اینستاگرام باشیم‌ و ملت‌ را از کسب‌ و کار مجازی‌ خود محروم کنیم‌، لذا بر مبنای‌ اصل‌ 9 قانون اساسی‌ به‌ رئیس‌ جمهور تذکر می‌ دهم‌ نسبت‌ به‌ رفع‌ محدودیت‌ از پلتفرم های‌ فضای‌ مجازی‌ به‌ قی فوریت‌ اقدام کند.

حبیب‌ اﷲ دهمرده نماینده زابل‌، زهک‌، هیرمند و نیمروز و هامون ، ضمن‌ تشکر از فرمایشات رهبر معظم‌ انقلاب درباره مجلس‌، شهادت مرزبانان در مرز سیستان و بلوچستان را تسلیت‌ و تعزیت‌ گفت‌.
ایشان در تذکری‌ تصریح‌ کرد: آقای‌ رئیسی‌ از اقدام شجاعانه‌ شما کمال تشکر را دارم، همچنین‌ از رئیس‌ مجلس‌ و سایر عزیزان و خادمان و مسئولان تشکر می‌ کنم‌، اما اخطار می‌ دهم‌ بیش‌ از این‌ عظمت‌ و عزت ما را در مقابل‌ طالبان مخدوش نکنید، چرا این‌ همه‌ وادادگی‌؟
ایشان افزود: بدخواهان بشریت‌ یعنی‌ انگلستان و آمریکا، اسرائیل‌ و آل سعود بند کمال خان را بستند تا سیستان ایران تخلیه‌ شود و مرز ایران را ناامن‌ کنند. طرح های‌ فراوان ارائه‌ شده است‌، اما در فرصت‌ سوزی‌ شاگرد اول هستیم‌. چه‌ جوابی‌ برای‌ مردم و خدا دارید؟

حجت‌الاسلام مجید نصیرائی‌ نماینده فردوس و سرایان و طبس‌ و بشرویه‌ در تذکری‌ شفاهی‌ ضمن‌ تشکر از ولی‌ امر مسلمین‌ امام خامنه‌ ای‌ (مدظله‌ العالی‌) که‌ عملکرد کلی‌ مجلس‌ را تایی و افتخار مجلس‌ انقلابی‌ را بار دیگر تاکی و تایی فرمودند، از سفر پرخیر و برکت‌ ریاست‌ محترم مجلس‌ به‌ حوزه انتخابیه‌ خود تشکر کرد و گفت‌: برکات این‌ سفر برای‌ مردم خواهد ماند.
نماینده مردم در مجلس‌ یازدهم‌ در تذکری‌ به‌ وزارت نیرو گفت‌: مردم استان خراسان جنوبی‌ با کمبود جدی‌ آب مواجهند، کشاورزان و صنعتگران و مردم عزیز حتی‌ در تامین‌ آب شرب مشکلات جدی‌ دارند، این‌ موضوع در خور شان این‌ مردم که‌ همیشه‌ پای‌ نظام و انقلاب ایستاده اند، نیست‌.
ایشان ادامه‌ داد: در بخش‌ هایی‌ از این‌ منطقه‌ مردم دچار مشکلات جدی‌ در تهیه‌ آب شرب هستند، به‌ سرعت‌ این‌ موضوع بای تدبیر و مشکلات برطرف شود.
نصیرائی‌ خطاب به‌ وزیر کشور نیز یادآور شد: مردم در برخی‌ از شهرهای‌ حوزه انتخابیه‌ در بحث‌ نان مشکل‌ جدی‌ دارند، متاسفانه‌ با مشکل‌ کمبود آرد مواجهیم‌ و مردم باید ساعت‌ ها در صف‌ های‌ نانوایی‌ بمانند، این‌ موضوع نیازمند تدبیر ویژه است‌.

رحمت‌ اله‌ نوروزی‌ نماینده علی‌ آباد در تذکر شفاهی‌ خود خطاب به‌ رئیس‌ جمهور در مورد قیمت‌ گندم، کلزا، جو و سیب‌زمینی‌، بر ضرورت همسانسازی‌ حقوق بازنشستگان تاکید کرد و گفت‌: موضوع همسانسازی‌ یکی‌ از شعارهای‌ شما بود و می‌طلبد تبدیل‌ وضعیت‌ کارکنان قراردادی‌ مدنظر قرار گیرد زیرا چشم‌ انتظار این‌ موضوع هستند.
نماینده مردم در مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ افزود: نمایندگان به‌ مدت سه‌ هفته‌ است‌ نسبت‌ به‌ کمبود آرد و صف‌های‌ طولانی‌ مردم در نانوایی‌ها تذکر می‌دهند و ما به‌ عنوان یکی‌ از بزرگترین‌ تولیدکنندگان گندم باید این‌ موضوع را حل‌ کنیم‌ زیرا مردم در تامین‌ نان روزمره دچار مشکل‌ شده اند .
ایشان ادامه‌ داد: متاسفانه‌ برای‌ برخی‌ از مشترکان قبض‌ 6 میلیونی‌ گاز صادر شده و 70 درصد معافیت‌ اعمال نشده است‌.
نوروزی‌ بر ضرورت اجرای‌ تبصرههای‌ (16) و (18) تاکید کرد و گفت‌: انتظار داریم‌ دستگاه های‌ مربوطه‌ و بانک‌های‌ عامل‌ همکاری‌ مناسبی‌ برای‌ برای‌ اجرای‌ تبصره (18) داشته‌ باشند.

حسین‌ رئیسی‌ نماینده میناب و رودان و جاسک‌ و سیر ک‌ و بشاگرد در تذکری‌ شفاهی‌، گفت‌: نمایندگان و رئیس‌ جمهور محترم و مردمی‌ بنده از بیان این‌ موضوع شرم دارم که‌ مسئله‌ تامین‌ نان، سیلندر گاز و دارو و پزشک‌ مورد نظر مردم را تذکر دهم‌ چرا که‌ این‌ مسائل‌ دغدغه‌ امروز مدیران استان من‌ نیست‌ لذا خواهش‌ می‌ کنم‌ بازرسان ویژه ای‌ را به‌ استان هرمزگان به‌ ویژه شرق استان برای‌ بررسی‌ موضوع بفرستی .
نماینده مردم در مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ ادامه‌ داد: میزان پیشرفت‌ واقعی‌ پروژه های‌ مصوب سفر دولت‌ به‌ استان هرمزگان مشخص‌ نیست‌ ضمن‌ آنکه‌ بای گزارش هایی‌ که‌ به‌ مرکز ارسال می‌ شود راستی‌ آزمایی‌ شوند، همچنین‌ تصادفات به‌ طرز عجیبی‌ افزایش‌ یافته‌ تا جایی‌ که‌ فقط‌ در یک‌ فقره تصادف 9 انسان جان خود را از دست‌ دادند لذا بای این‌ موضوع علت‌ یابی‌ شود.
ایشان افزود: احداث باند دوم میناب به‌ جاسک‌ جزو پروژه های‌ رئیس‌ جمهور در سفر به‌ استان بود لذا باید بررسی‌ شود تاکنون چقدر از این‌ پروژه مهم‌ انجام شده و در چه‌ مرحله‌ ای‌ است‌ ضمن‌ آنکه‌ متاسفانه‌ نقاط حادثه‌ خیز که‌ هر روز منجر به‌ از دست‌ دادن عزیزان بسیاری‌ در جاده ها و مسیرها می‌ شود مورد توجه‌ مسئولان نیست‌.
رئیسی‌ مطرح کرد: از دولت‌ می‌ خواهم‌ به‌ امر مهم‌ زندگی‌ بازنشستگان و همسان سازی‌ حقوق آن ها توجه‌ کرده و این‌ مهم‌ را جدی‌ بگیرد همچنین‌ توجه‌ به‌ مطالبات فرهنگیان که‌ در حد حرف و سخن‌ باقی‌ مانده را تذکر می‌ دهم‌.

مهدی‌ سعادتی‌ بیشه‌ سری‌ نماینده بابل‌ در تذکری‌ شفاهی‌ ضمن‌ تشکر ویژه از رهبر معظم‌ انقلاب و ضمن‌ تبریک‌ دهه‌ کرامت‌ گفت‌: با مدال افتخار رهبر ولی‌ امر مسلمین‌ جهان در 3 سال اخیر را می‌ توانیم‌ ذخیره آخرت خود کنیم‌ و در پیشگاه خداوند متعال روسفی حاضر شویم‌. همچنین‌ از قرارگاه امام حسن‌ مجتبی‌ (ع) برای‌ سفر به‌ مازندران و تصمیماتی‌ که‌ در راستای‌ تاکیدات رهبری‌ و رئیس‌ جمهور بوده است‌، تشکر ویژه می‌ کنم‌، امیدوارم استاندار و مدیران استان نسبت‌ به‌ اجرای‌ این‌ تصمیمات اهتمام ویژه داشته‌ باشند.
نماینده مردم بابل‌ در مجلس‌ یازدهم‌ با تاکی بر اجرای‌ دستورات معاون اول رئیس‌ جمهور در خصوص استان مازندران ادامه‌ داد: بحران برنج‌ در این‌ استان جدی‌ است‌، شالیکاران مشغول کاشت‌ برنج‌ مرحله‌ بعدی‌ خود هستند، در حالی‌ که‌ آفت‌ پشه‌ به‌ جان برنج‌ سال گذشته‌ افتاده و برنج‌ در انبارها روی‌ دست‌ شالیکاران مانده است‌. بنابراین‌ وزارتخانه‌ ها و متولیان ذیربط‌ بای نسبت‌ به‌ خری محصول برنج‌ برای‌ فروشگاه های‌ زنجیره ای‌ اقدام کنند، کما اینکه‌ تشکیل‌ سازمان برنج‌ براساس ابلاغیه‌ معاون اول رئیس‌ جمهور باید در دستور کار قرار گیرد.
ایشان یادآور شد: در بودجه‌ سال گذشته‌ مجلس‌ دست‌ درازی‌ شد و سازمان برنامه‌ و بودجه‌ بای نسبت‌ به‌ رفع‌ مشکل‌ و جبران خساراتی‌ که‌ وارد شده اقدام کند و این‌ موضوع با کمک‌ رئیس‌ و نایب‌ رئیس‌ مجلس‌ نهایی‌ شود .
سعادتی‌ با اشاره به‌ موضوع همسان سازی‌ حقوق بازنشستگان در برنامه‌ ششم‌ توسعه‌ و عدم اجرای‌ آن توسط‌ دستگاه های‌ ذیربط‌ گفت‌: این‌ موضوع را دنبال و پیگیری‌ خواهیم‌ کرد، همچنین‌ به‌ اصحاب رسانه‌ بابل‌ که‌ در صحن‌ علنی‌ مجلس‌ حاضر شدند، خیرمقدم می‌ گویم‌، این‌ قشر زحمتکش‌ امانتدار انقلاب هستند و ما بای نسبت‌ به‌ موضوع حقوق و مزایا، بیمه‌، مسکن‌ و... این‌ قشر توجه‌ ویژه داشته‌ باشیم‌.
ایشان همچنین‌ در ادامه‌ به‌ سفر پیش‌ روی‌ وزیر راه و شهرسازی‌ به‌ بابل‌ برای‌ ساماندهی‌ زیرساخت‌ ها و پرداختن‌ به‌ موضوعات طرح تفصیلی‌، بلندمرتبه‌ سازی‌ ها و راه ها و جاده های‌ روستایی‌ و شهری‌ اشاره کرد و همچنین‌ خواستار اجرای‌ مصوبات حوزه ورزش در این‌ شهرستان شد.

حجت‌الاسلام حسین‌ جلالی‌ نماینده رفسنجان و انار در تذکر شفاهی‌ خود گفت‌: در آستانه‌ سالگرد بنیانگذار جمهوری‌ اسلامی‌ حضرت امام (ره) قرار داریم‌؛ امام یعنی‌ انقلاب ما، نظام ما، جمهوری‌ اسلامی‌ ما.
نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس‌ شورای‌ اسلامی‌ ادامه‌ داد: متاسفانه‌ علیرغم‌ تذکرات مقام معظم‌ رهبری‌ مبنی‌ بر عدم تحریف‌ امام (ره) امروز شاهد تحریف‌ امام عزیز و مظلوم قرار گرفتیم‌. صیانت‌ از خط‌ امام و مقابله‌ با تحریف‌ امام عزیز لازمه‌ انقلابی‌گری‌ مجلس‌ است‌.
ایشان با بیان اینکه‌ تحریف‌ امام (ره) یعنی‌ تحریف‌ اسلام، انقلاب، نظام جمهوری‌ اسلامی‌ اضافه‌ کرد: بدون امام (ره) انقلاب ما در جهان ناشناخته‌ است‌. بای از شخصیت‌، رفتار، گفتار، فکر و خط‌ امام (ره) مراقبت‌ کنیم‌؛ بنابراین‌ پیشنهاد می‌کنم‌ کمیته‌ای‌ متشکل‌ از ارشاد اسلامی‌، مرکز نشر، بنیاد تاریخ‌ پژوهشی‌ آقای‌ سید حمید روحانی‌، سازمان اسناد جهت‌ مراقبت‌ از فکر، شخصیت‌ و خط‌ امام (ره) تشکیل‌ شود.
جلالی‌ ضمن‌ تشکر و قدردانی‌ از نصایح‌ دلسوزانه‌ ولی‌ امر مسلمین‌ جهان، ادامه‌ داد: سیاست‌های‌ کلی‌ نظام قانونگذاری‌ ابلاغی‌ مقام معظم‌ رهبری‌ در مهر ماه 98 در مجلس‌ خاک می‌خورد و مورد غفلت‌ مجلسیان قرار گرفته‌ است‌. اگر سیاست‌های‌ کلی‌ نظام قانونگذاری‌ جهت‌ است‌، بای ریل‌گذاری‌ ما به‌ سوی‌ این‌ جهت‌ باشد، چرا سیاست‌گذاری‌ها انجام نمی‌شود، چرا عملیاتی‌ نمی‌شود. از رئیس‌ مجلس‌ می‌خواهم‌ سیاست‌های‌ ابلاغی‌ در نظام قانونگذاری‌ حضرت آقا را هر چه‌ سریعتر عملیاتی‌ سازی‌ و اجرایی‌ کند.
نماینده مردم در مجلس‌ یازدهم‌ تصریح‌ کرد: تاخیر در برگزاری‌ آزمون مس‌ بیش‌ از این‌ صلاح نیست‌، سعی‌ کنی تبعیضی‌ در سن‌ نباشد.

نمایندگان مرتبط

موارد مشابه